Wwspierania rozwoju umysłowego dzieci

Zapewnienie odpowiedniego rozwoju umysłowego u dzieci jest podstawowym zadaniem, które każdy rodzic musi odpowiedzialnie realizować. Znaczna część opieki, jaką dziecko otrzymuje w pierwszych latach życia, będzie miała decydujący wpływ na jego ogólny stan zdrowia przez całe życie.

Aby to osiągnąć, prawidłowy rozwój mózgu dziecka wymaga zwrócenia uwagi na takie aspekty, jak dobre odżywianie, stymulacja, a także bezpieczeństwo i ochrona. Dbałość o te trzy aspekty gwarantuje prawidłowy rozwój umysłowy dzieci, a jednocześnie pomaga zapobiegać problemom ze zdrowiem psychicznym, które dotykają dziś miliony ludzi na całym świecie i które, według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), z każdym dniem się nasilają. Rodzice mogą pomóc swoim dzieciom stosując się do kilku prostych zaleceń, na przykład:

1. Zadbanie o odżywianie dzieci

Dzieci potrzebują właściwego odżywiania, aby odżywiać ciało i zachować wszystkie funkcje mózgu w zdrowiu. Szczególnie ważne jest, aby rodzice dbali o odżywianie swoich dzieci w pierwszych trzech latach życia, gdyż według badań 85% wzrostu mózgu następuje właśnie w tym okresie. Zalecane pokarmy zapewniające optymalny rozwój umysłowy to zielone warzywa liściaste, ryby, jaja, mleko matki (zwłaszcza w pierwszym roku życia), pełne ziarna zbóż i owoce.

2. Stymulacja

Stymulacja jest kluczem do pobudzenia połączeń neuronalnych w wielu obszarach mózgu dziecka i zwiększenia jego pojemności i funkcjonalności. Można to zrobić czytając im na głos, prosząc je o szukanie różnych rzeczy, bawiąc się z nimi, zachęcając je do odkrywania, rozmawiając z nimi i zabierając je na spacery. Niezawodne we wspieraniu rozwoju dziecka są także książki i baśnie.

3. Bezpieczeństwo i ochrona

Osiąga się to poprzez zapewnienie dzieciom odpowiedniej żywności i podstawowej opieki, takiej jak optymalna higiena. Zaleca się również, aby trzymać dzieci z dala od stresu. Ważne jest, aby dzieci dorastały z dala od chronicznie stresujących środowisk, narażonych na przemoc, wykorzystywanie lub zaniedbywanie, ponieważ może to powodować opóźnienia w rozwoju i problemy zdrowotne, które będą im towarzyszyć w dorosłym życiu.