Języki obce – jak się uczyć, czy warto i jakie są zalety?

W dzisiejszych czasach znajomość języka obcego, co najmniej jednego jest bardzo ważna . Najbardziej popularnym językiem jest oczywiście język angielski, ale i język niemiecki cieszy się dużym zainteresowaniem.

Zalety znajomości języka obcego

Niewątpliwie osoby posługujące się co najmniej jednym językiem obcym w stopniu komunikatywnym mają o wiele łatwiej na wielu płaszczyznach życia. Przede wszystkim znajomość języka angielskiego lub niemieckiego ułatwia znalezienie pracy. Podobnie jak znajomość innych języków. Jednak oczywiście pierw trzeba tego języka się nauczyć i płynnie się nim posługiwać.

Jak szybko możemy nauczyć się języka obcego?

W nauce języków obcych najważniejsze jest to, aby opanować poziom dla początkujących, który tylko pozornie wydaje się najłatwiejszy.

Na początek trzeba poświęcić czas, a im więcej tym lepiej. Po prostu język używany i praktykowany będzie się lepiej przyswajał. Dlatego poświecić na to minimum 30 min dziennie. Jeśli będzie brakować motywacji do nauki, to warto zaczerpnąć motywacyjnych porad, które znajdziemy np. na www.ciekawa.pl.

Bądź w tym systematyczny, poświęć kilkanaście minut przez pięć dni w tygodniu i na pewno pojawią się efekty Powtarzaj słówka w każdym miejscu gdzie jesteś. Jednak dokładne metody nauki dostosuj do siebie. Po prostu zdecyduj czy wybierzesz książkę czy fiszki albo aplikacje do nauki języka – wybór zależy od tego, co łatwiej będzie Ci się utrwalać.

Najważniejsze jednak by ta nauka była szybka i skuteczna. Jednak nie poddawaj się podczas nauki, jak osoby, którym się nie udało. Niektórzy zbyt szybko się zniechęcają, ponieważ praca nad nauką i przyswajanie wiedzy jest żmudne.

Zasady szybkiej nauki języka obcego:

  • motywacja,
  • systematyczność,
  • plan działania,
  • stosowanie różnych metod,
  • zwiększenie styczności z językiem.

Może nauka języka obcego w domu?

To jest na pewno dobry pomysł, gdy zależy nam na czasie i chcemy uczyć się w ciszy. Sami wybieramy metodę oraz tempo nauki, a naszym celem nauki może stać się zarówno język angielski, język niemiecki, jak i każde inne języki obce.

Możemy wykorzystać dowolny czas na oglądanie filmu w tym języku, którego się akurat uczymy. Ma to wiele zalet, ponieważ m.in. zaoszczędzimy czas na dojazdy do szkoły językowej.

A może nauka języka w szkole językowej?

Ta metoda jest dobra w momencie, gdy nie radzimy sobie sami z nauką. Nauka w grupie pozwoli na przełamanie bariery językowej. Pamiętajmy jednak, że w tym przypadku nauka jest bardziej zaawansowana, no i uczymy się wielu rzeczy naraz np.gramatyki czy mowy.

Wybierając kurs musimy być świadomi, że na pewno potrwa on dłużej niż jedna lekcja. Dlatego będziemy musieli się w to zaangażować.

Jednak nauka języka obcego to inwestycja w siebie. Dzięki językowi mamy wolność swobody komunikacji. Im częściej go używamy tym lepiej się nim posługujemy. Znajomość języka daje nam pewność siebie i pozwala na poznawanie zagranicznego świata. Znajomość języków obcych jak angielski i niemiecki to jednak przede wszystkim perspektywa lepszej pracy, co zwiększa automatycznie zarobki.